W przeddzień Święta Niepodległości 10 listopada 2022 r. słuchacze szkół stacjonarnych CKZ i U nr 3 tradycyjnie uczestniczyli w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Zebrani w holu szkoły na I piętrze na komendę mgr Mieczysława Lejkowskiego – nauczyciela historii oraz historii i teraźniejszości wspólnie odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”, świętując kolejną – 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Po odśpiewaniu Hymnu wszyscy udali się do Sali Kolegialnej, aby uczestniczyć w żywej lekcji historii. Tym razem zajęcia przygotowała i przeprowadziła słuchaczka Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych kl. I naszej szkoły Zuzanna Bloduch – od kilkunastu już lat działającej w Grupie Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet, kultywującej tradycje PWK i zajmującej się rekonstrukcją wydarzeń historycznych. Naszą słuchaczkę szczególnie pasjonuje historia okresu międzywojennego oraz początek II wojny światowej – Kampania wrześniowa. W prezentacji multimedialnej przybliżyła zebranym dramatyczne wydarzenia, które rozegrały się we wrześniu 1939 r., podkreślając bohaterską postawę żołnierzy polskich heroicznie broniących Kępy Oksywskiej. Zaprezentowała też krótkie archiwalne filmy dokumentalne (propagandowe filmy niemieckie) przedstawiające zajęcie Gdyni przez Niemców i przemarsz z udziałem Hitlera przez nasze miasto. Opowiadając o kampanii wrześniowej nie pominęła pamiętnego widoku pancernika Schleswig-Holstein, oddającego strzały w kierunku Westerplatte w dniu 1 września 1939 r. o godz. 4.45, które rozpoczęły II wojnę światową. Filmy wprowadziły nas w atmosferę pierwszych dni wojny i wzbudziły zainteresowanie zebranych. Z podobną ciekawością oglądaliśmy zaprezentowane przez słuchaczkę mundury: sukienny żołnierza polskiego z 1939 r. oraz mundur członkini Przysposobienia Wojskowego Kobiet, które pokazywała jednocześnie omawiając elementy umundurowania. Wystąpienie naszej słuchaczki z pewnością uatrakcyjnił zaprezentowany sprzęt wojskowy: bagnet, łopatka piechoty, replika pocisków, oryginalny hełm wojskowy Salamandra. Zdziwienie zebranych wywołała informacja, że orzełek na berecie członkiń PWK nie miał korony. W realizacji zajęć wspierała Zuzannę także rekonstruktorka PWK, koleżanka Wiktoria Kowalska, obsługująca sprzęt elektroniczny (niezbędny do przedstawienia prezentacji i filmów historycznych).
Niewątpliwie tematy poruszone na spotkaniu stanowiły pouczającą i bardzo ciekawą lekcję historii popularyzującej wiedzę o wydarzeniach związanych z kampanią wrześniową 1939 r., służąc krzewieniu postaw patriotycznych i upamiętniając tych, którzy oddali swe życie w obronie ojczyzny dla radości z odzyskanej wolności i suwerenności naszego kraju.
Zwieńczeniem świętowania niepodległości przez naszą szkolną społeczność był udział delegacji CKZ i U nr 3 z Dyrektor Barbarą Latocha w uroczystościach miejskich w dniu 11 listopada 2022 r. oraz Biegu Niepodległości (wnuczka Maja), a także złożenie wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w otoczeniu przyjaciół szkoły ze Związku Sybiraków o / Pomorskiego, Związku Piłsudczyków RP oraz dyrektorów szkół gdyńskich.
Bardzo WSZYSTKIM uczestnikom DZIĘKUJEMY i Zapraszamy ZA ROK!