W dniu 5 czerwca 2024 r. słuchacze Liceum Ogólnokształcącego kl. IA oraz kl. VII i kl. VIII Szkoły Podstawowej w odpowiedzi na zaproszenie organizatorów: Fundacji Warszawskiego Instytutu Bankowości we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce uczestniczyli w ogólnopolskiej lekcji online Unia Europejska – rozmowy o przyszłości . 1 maja tego roku minęła 20 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Lekcję przeprowadzono tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w naszym kraju w dniu 9 czerwca 2024 r. Prowadzący podkreślali ogromny wpływ czerwcowych wyborów na to, jak będzie kształtowała się unijna polityka. Organ ten ma uprawnienia do przyjmowania aktów prawnych, decydowania o budżecie UE i wyraża zgodę na obsadzanie najważniejszych europejskich stanowisk. Obecnie Europa stoi w obliczu największych wyzwań w swojej współczesnej historii, a kształt Parlamentu Europejskiego po wyborach będzie miał kluczowe znaczenie dla podejmowanych i wdrażanych decyzji. Stąd też prowadzący lekcję online zarówno dr Bartłomiej E. Nowak, jak też pozostali organizatorzy zachęcali do udziału w wyborach, szczególnie młodych ludzi, którzy mogą zadecydować o swojej przyszłości.
Słuchacze mieli okazję poznać możliwe scenariusze wyborów do Parlamentu Europejskiego w zależności od ugrupowań politycznych, które w nim się znajdą. Dowiedzieli się jakie są priorytety UE na najbliższe lata. Niewątpliwie, co podkreślał prowadzący lekcję są to kwestie dotyczące bezpieczeństwa, zmian klimatu, zdrowia, migracji i obrony podstawowych wartości, a także rozszerzenia Wspólnoty. Kluczowe jest przy tym wypracowywanie kompromisów i podjęcie dyskusji o reformie UE. Polska będzie sprawować prezydencję w Radzie UE w I połowie 2025 roku (po raz pierwszy sprawowała tę funkcję w II połowie 2011 r.).
Przeprowadzona lekcja zainteresowała naszych słuchaczy i niewątpliwie zachęciła do udziału w wyborach do Unii Europejskiej, uświadamiając im, że oddając głos na kandydujące ugrupowania polityczne i wyrażając własne poglądy mogą wpływać na swoją przyszłość i promować poszanowanie zasad demokracji w naszym kraju i w Europie.