W dniu 21.03.2024 r. CKZ i U nr 3 świętowało Jubileusz 88 – lecia szkoły. Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych Gości: przedstawiciele UM Gdyni, Związku Sybiraków o/ Gdańsk i o/ Gdynia, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska o / Gdynia, Związku Oficerów Rezerwy RP, dyrektorzy szkół, absolwenci szkoły i słuchacze, w tym radna dzielnicy Chyloni p. Urszula. Nie wszyscy zaproszeni mogli uczestniczyć w jubileuszowej gali ze względu na stan zdrowia.
Uroczystość rozpoczęła się w parku szkoły przy pamiątkowej Tablicy majora Edmunda Wróblewskiego zamordowanego w Katyniu w 1940 r. Dyrektor Barbara Latocha serdecznie przywitała wszystkich zebranych, którzy z nami zechcieli świętować ten wyjątkowy dzień. W asyście Pocztu Sztandarowego Szkoły odśpiewano Hymn państwowy i Hymn Sybiraków oraz odbyła się uroczystość otwarcia ŁAWECZKI PAMIĘCI ufundowanej w ramach inicjatywy ogłoszonej przez Dyrektor CKZ i U nr 3 w Gdyni Międzynarodowego Projektu Katyń „Ocalić od zapomnienia” kontynuowanego od 2010 r. Przecięcia wstęgi – symbolicznego aktu otwarcia dokonał p. Jan Okulicz – fundator tabliczki zamieszczonej na Ławeczce dedykowanej p. Aleksandrowi Ryzińskiemu – laureatowi Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego ZA WYBITNE ZASŁUGI DLA GDYNI, działaczowi Związku Sybiraków, Gdyńskiej Rodziny Katyńskiej, Stowarzyszenia Piłsudczyków, Pracownikowi Marynarki Wojennej w Gdyni. Pan Jan przywołał pamięć Sybiraka, kolegi… . W otwarciu ŁAWECZKI współuczestniczyła wdowa po Aleksandrze Ryzińskim p. Irena. Towarzyszył im Prezes Gdańskiego Związku Sybiraków Kordian Borejko oraz licznie przybyłe grono Związku Sybiraków z Pomorza. Z głębokim wzruszeniem podziękował Pani Dyrektor za krzewienie pamięci o tragedii narodu polskiego i ofiarach agresji sowieckiej, o tamtych wydarzeniach i ludziach, niejednokrotnie szczutych, straszonych, maltretowanych na nieludzkiej ziemi. Wstrząsających, dramatycznych przeżyć historycznych nie można zapomnieć.
Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkoły. Tu również wspólnie odśpiewano nie tylko Hymn Państwowy, ale też Hymn Bałtyku. Dyrektor Barbara Latocha zaprosiła zebranych do obejrzenia prezentacji o szkole, przy okazji wspominając i komentując najważniejsze wydarzenia ostatniego dziesięciolecia, niektóre obejmowały początki ówczesnego Kolegium Miejskiego, bo nazwa placówki ulegała zmianie. Wiele działo się w szkole: różne Akcje, konkursy, wystawy, spotkania, Targi Pracy i Edukacji, realizacja projektów (szczególnie LOWE – Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji działający na rzecz środowiska lokalnego – aktywizacji edukacyjnej osób dorosłych), współpraca z różnymi instytucjami. Nie sposób było zaprezentować wszystkie realizowane w szkole przedsięwzięcia.
Po obejrzeniu prezentacji nastąpił moment wygłoszenia laudacji i złożenia gratulacji oraz życzeń w uznaniu zasług dla Dyrektor Barbary Latocha – począwszy od p. Marcina Wołka i p. Ewę Krym – Radnych Miasta Gdyni, p. Krystynę Przyborowską – Naczelnika Wydziału Edukacji UM Gdyni, kmdr por. Jerzego Nowakowskiego – działacza Związku Oficerów Rezerwy RP oraz p. Waldemara Świto Prezesa Gdyńskiego Koła Związku Sybiraków. Pani Ewa Krym w imieniu Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka wręczyła Pani Dyrektor obraz marynistyczny, a p. Krystyna Przyborowska okazały bukiet róż. Ponadto, co podkreśliła Naczelnik Edukacji z okazji Jubileuszu przyznano szkole fundusze, które zostaną wykorzystane na zakup urządzenia do Certyfikowanej Pracowni Biofeedback Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji w CKZ i U nr 3, która znajdzie się w najnowszej ofercie szkoły. Wdowa po Aleksandrze Ryzińskim p. Irena ofiarowała Pani Dyrektor zdjęcie z prywatnego zbioru z wizerunkiem męża i młodej wówczas Barbary Latocha. Ponadto przekazała do szkoły MEDAL IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO, którym został uhonorowany w 2014 roku jej mąż za WYBITNE ZASŁUGI DLA GDYNI. Uznała, że to będzie właściwe miejsce dla takiej pamiątki i z pewnością zgodne z wolą męża.
Podczas Jubileuszu szkoły odbyła się uroczystość otwarcia Pracowni wyposażonej w trzynaście laptopów z klawiaturą w języku ukraińskim, z których będą mogli korzystać zainteresowani słuchacze (uczący się w naszej szkole słuchacze z Ukrainy). Uroczystego otwarcia nowej pracowni dokonała p. Ewa Krym i Dyrektor Barbara Latocha.
Zgodnie z tradycją jubileuszowe święto nie mogło obejść się bez TORTU, a ten imponował ze względu na wielkość, dekorację, a też smak. Do tego gorąca kawa i herbata. Pani Dyrektor osobiście kroiła porcje jubileuszowego ciasta i zapraszała zebranych Gości do degustacji. Wszystkim bardzo smakował i niektórzy chętnie korzystali z dokładki.
Tak nasze Jubileuszowe święto w miłej, serdecznej atmosferze dobiegło końca. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim, którzy ten wyjątkowy, radosny dzień spędzili wspólnie z nami, ale też wspierają szkołę w różnych podejmowanych przez nią działaniach, w szczególności Władze Miasta i Gminy Gdyni.