W dniu 12.stycznia 2023r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 3 w Gdyni odbyła się KONFERENCJA podsumowująca II turę Projektu „Zrozumieć znane, dostrzec nieznane – jak geografia tłumaczy świat? realizowanego w I semestrze r.szk.2022/2023 przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach programu MEiN pt. „Nauka dla Społeczeństwa”. Konferencję, zaszczycili naukowcy z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Marynarki Wojennej RP w Gdyni i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Olsztynie. W projekcie uczestniczyło 35 słuchaczy Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych CKZiU nr 3, wyłonionych przez nauczycieli w ramach wewnętrznego naboru przeprowadzonego w szkole. Współpracowali z CKZiU nr 3 w projekcie: pracownicy naukowi AMW w Gdyni oraz nauczyciele CKZiU nr 3; przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni oraz reprezentatywne grupy Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Marynarki Wojennej II RP”- „niezależnie od wieku i wykształcenia (przez umieszczone na stronie internetowej projektu darmowe materiały i raporty)” Czytaj: ODBIORCY PROJEKTU. CKZiU nr 3 znalazło się na liście 16 szkół zakwalifikowanych przez Komisję Konkursową na podstawie formularza zgłoszeniowego Dyrektora CKZiU nr 3. Czytaj: WYNIKI PROJEKTU/Lista szkół zakwalifikowanych do projektu.
ZESPÓŁ PROJEKTOWY w składzie: dr Bożena Kicińska, dr hab. Tomasz Wites, dr hab. Maciej Dąbski oraz dr Anna Dudek i dr Anna Greń zrealizował 4 BLOKI TEMATYCZNE:
BLOK I. Czy klimat miasta można „poprawić”?, dr Bożena Kicińska, prof. ucz.
BLOK II. Masz jakiś problem? Nie jesteś sam! Patologia społeczna w ujęciu geograficznym, dr hab. Tomasz Wites.
BLOK III. Plantacyjna „gorączka złota” Globalne zmiany w rolniczym użytkowaniu ziemi, dr Anna Dudek.
BLOK IV. Czy tracimy lód pod nogami – dr hab. Maciej Dąbski, prof. ucz., dr Katarzyna Greń.
Bloki Tematyczne zrealizowano według założeń FORMUŁY PROJEKTU. Po każdym z 2–godzinnych wykładów, przeprowadzonych zdalnie odbywały się 2-godzinne zajęcia stacjonarne zespołów słuchaczy ( a działo się, działo – o czym świadczy zakres badanego terenu przez słuchaczy, wykraczający poza obszar Trójmiasta!). W umówionych terminach odbyły się też cztery 2-godzinne spotkania online wykładowców UW ze słuchaczami, będące jednocześnie podsumowaniem przygotowywanych przez zespoły słuchaczy (w formie stacjonarnej) zagadnień z omawianych wcześniej tematów wykładów.
KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA Ostatecznie Projekt „Zrozumieć znane, dostrzec nieznane – jak geografia tłumaczy świat? zrealizowany w CKZiU nr 3 został podsumowany podczas Konferencji – wręczeniem Certyfikatu Imiennego Uczestnictwa 35. słuchaczy oraz przekazaniem Bibliotece Multimedialnej CKZiU nr 3 kilkudziesięciu wspaniałych pozycji książkowych, przywiezionych przez naukowców Uniwersytetu Warszawskiego dr Katarzynę Greń i dr hab. Macieja Dąbskiego, którzy zaskarbili sobie podczas dyskusji panelowej wiele serca i otwartości słuchaczy, zainteresowanych w dalszej edukacji m.in. wyborem zawodów, związanych z szeroko rozumianą ochroną środowiska i dbałością o ekologię w myśl realizowanego celu statutowego Ligi Morskiej i Rzecznej Koła przy CKZiU nr 3 „kształtowania w społeczeństwie, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży, zrozumienia roli i znaczenia szeroko rozumianej gospodarki wodnej, żeglugi morskiej i śródlądowej oraz ochrony środowiska i turystyki wodnej”. Pogłębieniem dyskusji były kolejne głosy słuchaczy i gości, między innymi zapytanie kmdr. rez. Andrzeja Długiego o współpracę badawczą przybyłych na Konferencję naukowców WGSR UW m.in. upowszechnianie wyników badań naukowych prowadzonych na Spitzbergenie w l.2019-2021. Dr Katarzyna Greń, będąca też członkiem 44. wyprawy antarktycznej (grupy zimującej) zarekomendowała słuchaczkom w szczególności z przekazanych Projektem książkę Dagmary Bożek, oddającą głos kobietom ,„które wdarły się do polarnego kręgu wtajemniczonych (…) przełamały uprzedzenia, skruszyły lód (…) niejednokrotnie udowadniając, że drzemie w nich siła” – jak napisał na okładce Marek Kamiński, zdobywca biegunów. Pomocą dla Abiturientów i Słuchaczy na ich drodze karier edukacyjnych w wyborze zawodów będzie służyła nowa pozycja książkowa, przekazana Bibliotece CKZiU nr 3 przez dr Jerzego Ambrożego „DORADZTWO EDUKACYJNO-ZAWODOWE w polskim systemie edukacji” wyd.pierwsze 2022r., który w trakcie dyskusji wskazywał na zmieniające się wybory zawodów uczniów i słuchaczy w kontekście zmian systemowych w polskiej edukacji.”. Z wyrazami szacunku i uznania oraz Zaproszeniem do podróży po swoich wspomnieniach”, takie słowa zapisał przekazując Dyrektorowi szkoły książkę „Marynarka-moja miłość” st.bsm. Ryszard Woliński, urodzony wśród mazowieckich pól, we wsi Mańkowo, wpisany do Honorowej Księgi Czynów – swój wybór zawodu tytułując jednym z rozdziałów „Mój port Gdynia”.
DZIĘKUJĄC, Słuchaczom i kadrze CKZiU nr3, nauczycielom, pracownikom naukowym MEiN, Warszawy i Trójmiasta oraz pracownikom JST, a także Przyjaciołom Szkoły dla Dorosłych CKZiU nr 3 w Gdyni, wymienionym wyżej – ZAPRASZAM na FotoRelację przygotowaną przez Elżbietę Kubiak-Gęsior oraz na strony CKZiU nr 3 w Gdyni www.ckziunr3.pl i stronę Projektu https://wgsr.uw.edu.pl/wgsr/index.php/pl/popularyzacja/znane-nieznane-2/
Z Uszanowaniem,
Dyrektor Barbara Latocha