W dniu 13 grudnia 2023 r. słuchacze CKZ i U nr 3 szkoły stacjonarnej oraz nauczyciele spotkali się w Sali Kolegialnej, by upamiętnić niezmiernie ważne w historii naszego kraju daty, przypadające w grudniu.
13 grudnia 1981 r. – 42 lata temu, jak wspomniała Dyrektor Barbara Latocha , gen. Wojciech Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny. Internowano działaczy NSZZ „Solidarność”, zostały zawieszone prawa i swobody obywatelskie. Wprowadzenie stanu wojennego miało na celu stłumienie polskiego dążenia do wolności, zdławienie opozycji demokratycznej i obronę komunistycznego reżimu w PRL.
Zapraszając do obejrzenia filmu „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” w reżyserii Antoniego Krauze, Pani Dyrektor przywołała pamięć masakry robotników w Gdyni – najbardziej krwawej akcji oddziałów milicyjnych podczas tłumienia robotniczych protestów na Wybrzeżu, które trwały od 14 do 22 grudnia 1970 r. W zimowy poranek 17 grudnia 1970 r. gdynianie , jak co dzień, spieszyli do pracy, szkół i na uczelnie. Jednak nie wszystkim było dane dotrzeć do celu, bo do niczego nie spodziewających się ludzi wojsko otworzyło ogień.
Film „Czarny czwartek” opowiada o dramacie Gdyni spacyfikowanej przez wojsko i milicję w grudniu 1970 r. Dyrektor Barbara Latocha przywołała obrazy, które Jej osobiście utkwiły w pamięci z tamtych tragicznych wydarzeń, których słuchacze naszej szkoły z racji swojego wieku nie doświadczyli. Jednak z pewnością mają w swoich rodzinach bezpośrednich świadków masakry na Wybrzeżu, którzy być może osobiście uczestniczyli w robotniczych protestach i jak zaproponowała Pani dyrektor warto byłoby zaprosić ich do szkoły, aby jeśli tylko wyrażą chęć, podzielili się swoimi przeżyciami.
Dyrektor podkreśliła jak ważne jest, żeby wracać do tamtych wydarzeń, żeby o nich pamiętać. Ale też pamiętać o tym, że torowały one drogę do wielkiego sukcesu Solidarności i tego, że żyjemy w wolnym demokratycznym kraju.
Ważną w historii naszego kraju datą – bardzo świeżą jest 13 grudnia 2023 r. W tym dniu Prezydent RP Andrzej Duda powołał szefa polskiego rządu Donalda Tuska i członków nowej Rady Ministrów. W wyborach parlamentarnych liczył się każdy głos, a młodzi ludzie uczestnicząc w nich przekonali się, że mogą wpływać na przyszłość kraju. Czując się Europejczykami, chcą żyć z poszanowaniem wartości i zasad demokracji.
Po wstępnych informacjach, dotyczących pamięci grudnia Pani Dyrektor zaprosiła zebranych do obejrzenia filmu „Czarny czwartek”. Film zainteresował słuchaczy, przybliżając polityczne wydarzenia z czasów PRL, ale też zwracał uwagę na realia dnia codziennego, warunki mieszkaniowe, środki komunikacji i łączności, informacje dotyczące zaopatrzenia, detale charakteryzujące epokę. To dla nich zupełnie inny, nieznany świat.
W dniu 16.12.2023 r. film „Czarny czwartek” obejrzeli też słuchacze CKZ i U nr 3 szkoły zaocznej.
Zaplanowano w dniu 03.01.2024 r. słuchaczom Liceum Ogólnokształcącego szkoły stacjonarnej zaprezentować film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy, który poprzez mieszkanie nikomu nie znanego Lecha Wałęsy przedstawia przemianę polskiego robotnika w znanego dziś na całym świecie przywódcę doprowadzającego do wielu zmian w Polsce i poza jej granicami.