Święto Pamięci o Niepodległej 2024 – Czcimy Naszych Bohaterów:
Aleksandra Ryzińskiego – mjr Edmunda Wróblewskiego – Jana Okulicza
Akcja „Szkoła do hymnu 2024”
Słuchacze i pracownicy CKZ i U nr 3 tradycyjnie włączyli się do cieszącej się dużym zainteresowaniem społeczności szkół Centrum w akcji „Szkoła do hymnu”, której inicjatorem jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. W związku z planem zajęć w naszej szkole w tym roku akcja odbyła się nieco wcześniej, bo w dniu 7. listopada. Słuchacze i nauczyciele szkoły stacjonarnej zebrali się w holu szkoły na I piętrze, aby w asyście Pocztu Sztandarowego Szkoły pod przewodnictwem wicedyrektor Aleksandry Grządziel, w imieniu dyrektor Barbary Latocha wspólnie odśpiewać „Mazurek Dąbrowskiego” w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zanim rozległ się po szkole gromki śpiew uczestników akcji wicedyrektor przypomniała, że po raz pierwszy wspólne śpiewanie Hymnu odbyło się pod hasłem „Rekord dla Niepodległej” w 2018 roku z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta wspaniała inicjatywa ciesząca się dużym zainteresowaniem szkół nie tylko w Polsce, ale też placówkach polonijnych na całym świecie jest nadal kontynuowana.
Wicedyrektor podkreśliła, że nie zawsze uświadamiamy sobie, jak wielkie znaczenie ma dla nas życie w wolnym kraju, szczególnie w dzisiejszych czasach – pełnych konfliktów na całym kontynencie. Jednocześnie zaprosiła zebranych do udziału w uroczystościach miejskich – tradycyjnej Gdyńskiej Paradzie Niepodległości, oraz w wielu atrakcyjnych wydarzeniach kulturalnych i sportowych, oferowanych w dniu 11 listopada przez nasze miasto, o czym informuje Ratusz Miasta Gdyni.
Na zakończenie w asyście Pocztu Sztandarowego Szkoły uczczono pamięć Majora Edmunda Wróblewskiego, zamordowanego w Katyniu w 1940 r., którego Tablica Pamiątkowa obok DĘBU PAMIĘCI nasadzonego w 2010 r. mieści się w parku szkoły.
Nie możemy zapominać o tych, którzy oddali swe życie w obronie ojczyzny, abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnością i suwerennością naszego kraju. Dlatego w Holu I p. zasiadamy także na Ławeczce Pamięci” Aleksandra Ryzińskiego, działacza Związku Sybiraków od roku 1988 Prezesa Koła w Gdyni, członka Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie.
Kolega i Przyjaciel Szkoły Pan Aleksander Ryziński był jednym z tych, którzy zostali przymusowo wywiezieni w głąb ZSRR. Miał wtedy 11 lat. Na Syberię trafił wraz z rodziną :babcią, matką i młodszym bratem. W 1942 roku zmarła babcia pana Aleksandra, w 1944 umarła także mama.Po sześciu latach spędzonych na Syberii osieroconym braciom udało się wrócić do Polski. Pan Aleksander zgłaszając się się do pracy w Marynarce Wojennej trafił do Gdyni. W Klubie Marynarki Wojennej RIWIERA poznali się z p. dyrektor Barbarą Latocha, ówczesną studentką V roku Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.
Aleksander Ryziński działał także aktywnie w gdyńskiej Rodzinie Katyńskiej oraz w Stowarzyszeniu Piłsudczyków RP w stopniu podpułkownika. W ramach Związku Sybiraków jako członek, później jako prezes prowadził działania na rzecz gdyńskich, Sybiraków, ich rodzin oraz pamięci o tych którzy pozostali zamordowani „ na nieludzkiej ziemi”. Dzięki jego staraniom 16 kwietnia 1990 r. poświęcono sztandar Związku Sybiraków koła Gdyni. Za swoje dokonania, krzewienie pamięci o historycznych wydarzeniach i ludziach oraz za szczególne zasługi dla Związku Sybiraków, nadano panu Aleksandrowi Ryzińskiemu godność honorowego prezesa Związku Sybiraków w uznaniu długoletniej pracy i sprawnego kierowania działalnością Koła Związku Sybiraków w Gdyni.
W 2014 roku „Za wybitne zasługi dla Gdyni” został Laureatem Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, który pośmiertnie przekazała naszemu Centrum żona, pani Irena w r. 2024.
„Ławeczkę Pamięci” Aleksandra Ryzińskiego ufundował serdeczny Przyjaciel z lat tułaczych pan Jan Okulicz podczas uroczystości marcowych 2024 r.- obchodów Dni Pamięci oraz Jubileuszu 85.rocznicy istnienia szkół dla młodzieży i dorosłych w budynku przy ulicy Raduńskiej 21.