W dniach 21 – 25 listopada 2018 roku w ramach kontynuacji projektu LOWE uczestniczyliśmy w wycieczce w 100 Lecie Niepodległej na Litwę – Śladami historii Polski. Choć Litwa to nieduży kraj, ale o bogatej i niezwykle ciekawej historii, pełen malowniczych i niepowtarzalnych krajobrazów. Czesław Miłosz tak o nim pisał:
Dobrze jest urodzić się w małym kraju, gdzie przyroda jest ludzka,
na miarę człowieka, gdzie w ciągu stuleci współżyły ze sobą różne
języki i różne religie. Mam na myśli Litwę, ziemię mitów i poezji.
Po całonocnej autokarowej jeździe dotarliśmy do Soleczników. Tam, po zakwaterowaniu
w hotelu, ruszyliśmy do Ejszyszek, gdzie mieści się Polskie Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. Tu podczas Seminarium – Polskie szkoły na Litwie, poznaliśmy system oświaty, strukturę szkolnictwa, kompetencje organów prowadzących i dyrektorów szkół. Spotkanie uświetnił wspaniały program artystyczny w wykonaniu zespołu Kwiaty Polskie. Przepiękne stroje ludowe, wzruszające pieśni patriotyczne i tańce wzbudziły we wszystkich niekłamany zachwyt.
Następnie wyruszyliśmy do stolicy Litwy – Wilna. Należy ono, bez wątpienia, do piękniejszych miast świata ze wspaniałymi zabytkami: cudownym Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, ze słynącym z łask obrazem Matki Boskiej, którego tajemnica nigdy nie została do końca rozwiązana, a uważa się, ze jest to jeden z największych skarbów chrześcijaństwa, imponującym kompleksem Uniwersytetu, bogato ornamentowanymi kamienicami śródmieścia. Największe wrażenie wywarł m. in. Kościół Św. Piotra i Pawła, przykryty kopułą, wzniesiony na wzór bazyliki watykańskiej, który jest perełką, nie tylko litewskiego, ale i europejskiego baroku. Nie sposób nie wspomnieć o barokowej Kaplicy Św. Kazimierza, patrona Litwy, w Katedrze Św. Stanisława, przypominającej słynną Kaplicę Zygmuntowską na Wawelu.
Zwiedzaliśmy również cmentarz na Rossie. Miejsce to porusza, nie tylko ze względu na osoby, które tam spoczywają. Na wielu pomnikach widać było ślady po kulach z czasów wojny. Jest to najstarsza i najpiękniejsza wileńska nekropolia, miejsce pochówku serca Marszałka Józefa Piłsudskiego, jego matki i brata Adama.
Wzruszenie było niesamowite, gdy dotarliśmy do dawnego Klasztoru Bazylianów, miejsca, gdzie mieściła się cela, w której swe największe dzieła tworzył Adam Mickiewicz.
O każdym ze zwiedzanych miejsc można wiele napisać, bo są one niezapomniane: kościół, gdzie Moniuszko stworzył Halkę, kościół, w którym Mickiewicz obserwował obrzęd dziadów, pomnik Gedymina, Góra Trzech Krzyży, spacer wzdłuż rzeki Wilii. Wracając każdego dnia do Soleczników, zwiedzaliśmy inne, równie cenne miejsca: pałac Wagnerów, Pawłowo – Rzeczpospolitą Pawłowską.
Ostatniego dnia pobytu z rana pożegnaliśmy Nemunas, czyli Niemen oraz cudowną ziemię wileńską i pełni niezapomnianych wrażeń około godziny 23.00 dotarliśmy do Gdańska.