W ramach ogólnopolskiego projektu Cyfrowobezpieczni.pl odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w CKZiU Nr 3 w Gdyni.
SDBC to wydarzenie edukacyjno – informacyjne organizowane w szkołach w całej Polsce. Jest prowadzone przez edukatorów w formie spotkań z dyrektorem szkoły, nauczycielami i uczniami. Realizowany we współpracy ze szkołami ma odpowiedzieć na problemy i wyzwania związane z bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyberprzestrzeni w polskich szkołach. Współfinansowany jest przez MEN a realizacja projektu trwa 3 lata (od grudnia 2015 do grudnia 2018).
Na temat bezpieczeństwa w sieci spotkanie w naszej szkole z nauczycielami i pracownikami szkoły, a potem ze słuchaczami LO szkoły dziennej przeprowadziła edukator Krystyna Laudańska. Na wstępie Pani Krystyna Laudańska przypomniała Art.1 pkt 21 i 22 ustawy prawo oświatowe zgodnie, z którym system oświaty zapewnia upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowaniu właściwych postaw wobec zagrożeń, w tym związanych z korzystaniem z technologii informacyjno – komunikacyjnych.
Podczas spotkania z nauczycielami Pani Krystyna Laudańska zachęciła do udziału w trzeciej edycji konkursu „Jesteśmy cyfrowobezpieczni”, w którym mogą brać udział szkoły z całego kraju, organizując oryginalne zajęcia o tematyce bezpieczeństwa cyfrowego.
Cenne materiały do realizacji tych zajęć m. in. gotowe scenariusze lekcji, filmy do wykorzystania można uzyskać na portalu Cyfrowobezpieczni.pl . Tutaj nauczyciele mają też dostęp do poradnika „Jak zapewnić uczniowi bezpieczeństwo w sieci?” Do nich adresowany jest pod tym samym tytułem miesięczny kurs e-learningowy, kończący się uzyskaniem certyfikatu – po pomyślnie zdanym teście wiedzy.
Edukator Krystyna Laudańska przekazała informacje, gdzie można szukać pomocy w przypadku zaistnienia różnych form cyberprzemocy oraz zgłaszać szkodliwe i nielegalne treści napotkane w Internecie.
Ze słuchaczami Pani Krystyna Laudańska omówiła formę komunikacji elektronicznej – seksting – jedno z najważniejszych zagrożeń społeczno – wychowawczych stojących przed młodymi ludźmi korzystającymi z Internetu obok pornografii, pedofilii w sieci, stalkingu i innych form cyberprzemocy. Słuchacze wypełniali anonimowy Quiz sprawdzający wiedzę na temat korzystania z Internetu. Obejrzeli krótkie filmy obrazujące różne zagrożenia dla korzystających z dostępu do sieci.
Zarówno podczas spotkania z nauczycielami, jak i słuchaczami Pani Krystyna Laudańska nie odstraszała od korzystania z Internetu, ale zachęcała do wykorzystywania go mądrze w sposób bezpieczny, mając na uwadze wszelkie zagrożenia. Ponadto uświadamiała, że niepożądane działania w Internecie, szkodliwe dla otoczenia są karalne i grożą nawet karą pozbawienia wolności.