W dniu 28 października w ramach spotkań „Z Kulturą na Ty” słuchacze CKZ i U nr 3 Liceum Ogólnokształcącego szkoły stacjonarnej z dyrektor Barbarą Latocha, wicedyrektorem Aleksandrą Grządziel i nauczycielką Katarzyną Miętka udali się do galerii ART 39, działającej przy Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, aby obejrzeć wystawę prac Magdaleny Abakanowicz – jednej z najbardziej znanych na świecie polskich artystek, której największą sławę przyniosły abakany (nazwane tak od nazwiska artystki) – monumentalne kompozycje na granicy tkaniny artystycznej i rzeźby, przypominające monstrualne, abstrakcyjne organiczne formy. Wystawa została otwarta w dniu 24.09.2021 r. z okazji nadania szkole imienia sławnej artystki, która w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni stawiała pierwsze artystyczne kroki i rozpoczęła przygodę ze sztuką.
Na wystawie w galerii „ART 39” zgromadzono kilkanaście dzieł artystki, która z barwionego, sizalowego włókna wykreowała monumentalne, tajemnicze obiekty, pobudzające wyobraźnię, budzące różnorodne skojarzenia i interpretacje. Praca „Tańczące Figury” zainspirowała słuchaczy do przyjęcia pozy w tańcu (niby figury stworzone przez artystkę) i utrwalenia tego na zdjęciu upamiętniającym zwiedzanie wystawy.
W ramach wystawy, oprócz prac artystki można było obejrzeć archiwalne fotografie, listy, świadectwa szkolne z opisowymi ocenami wystawianymi przez różnych pedagogów, kilka protokołów egzaminacyjnych oraz dziennik lekcyjny, na których widnieje nazwisko wybitnej artystki. Była więc okazja sprawdzić, jakie oceny z rzeźby miała twórczyni o międzynarodowej sławie, której dzieła znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na całym świecie.
Jedną z atrakcji wystawy był też film, przedstawiający m. in. artystkę w trakcie pracy – tworzenia tkanych abakanów, który z ciekawością nasi słuchacze i nauczyciele obejrzeli. Biografię twórczyni abstrakcyjnych, unikalnych dzieł oraz ich interpretację przybliżyła im też kustosz wystawy Aleksandra Szwarc.
Ekspozycja Magdaleny Abakanowicz zaprotegowana przez nauczyciela historii Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 3 Bożennę Szymańską wszystkim się spodobała: skłaniała do refleksji, własnych przemyśleń nad ludzką naturą, kruchością życia człowieka, często zagubionego we współczesnym świecie, anonimowego wśród innych ludzi, wtopionego w tłum, w bezwolną masę.
Po obejrzeniu wystawy, będąc jeszcze pod jej wrażeniem, słuchacze i nauczyciele udali się do włoskiej restauracji, mieszczącej się koło przystani rybackiej, przy siedzibie Liceum Plastycznego (gdzie byli uczniowie szkoły ku czci patronki szkoły Magdaleny Abakanowicz wystawili w plenerze wystawę własnoręcznie przygotowanych postaci). W „Pizzerii Orłowskiej” wszyscy uraczyli się smaczną pizzą, popijając kompotem.