Egzamin maturalny w roku 2021 odbędzie się planowo w dniach 04 – 20 maja 2021r. w oparciu o Wymagania z grudnia 2020 r. oraz Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów: maturalnego (EM) ósmoklasisty (E8)
– ósmoklasisty (E8)
– potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (EPKwZ)
– zawodowego (EZ)
– eksternistycznych (EE)
Obowiązkowe Egzaminy – obejmą część pisemną poziomu podstawowego.
Część ustna dotyczy tylko osób, które aplikują na uczelnie wyższe za granicą ( muszą dołączyć wyniki w rekrutacji ).
Na egzamin ustny zgłosiły się 842 osoby – przekazał Minister Edukacji i Nauki.
Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów:
– ósmoklasisty (E8)
– maturalnego (EM)
– potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (EPKwZ)
– zawodowego (EZ)
– eksternistycznych (EE).
Egzamin maturalny w 2021 r.
Język polski jako przedmiot obowiązkowy
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
- Czas trwania: 170 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 70 punktów, w tym:część 1:czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 pkt. (ok. 12–15 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach)część 2: wypracowanie – 50 pkt.
- Trzy tematy wypracowaniado wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego.
- Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych.
- Część ustna – nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.
Matematyka jako przedmiot obowiązkowy
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczone wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, całkowita redukcja wymagań dotyczących brył obrotowych i wymagań z IV etapu edukacyjnego dotyczących ostrosłupów).
- Czas trwania: 170 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów(5 pkt. mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 28 pkt. – zadania zamknięte; 17 pkt. – zadania otwarte.
- Liczba zadań otwartych: 7(w latach 2015–2020: 9).
Język obcy jako przedmiot obowiązkowy
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
- Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2+ (B1w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
- Czas trwania: 120 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 50 punktów, w tym: 40 pkt. – zadania zamknięte, 10 pkt. – zadania otwarte.
- Część ustna – nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.
Przedmioty na poziomie rozszerzonym (dodatkowe)
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
- W przypadku języków obcych nowożytnych – ograniczony zakres środków gramatycznych oraz obniżony ogólny średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – B1+ (B2 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
- Przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym – nieobowiązkowe
Nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zdający może przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.
Czytaj także:
Łatwiejsza matura w pandemii, wymagania dla kandydatów na studia – bez zmian
Inne zmiany na egzaminach
Będzie możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego.
Dodatkowo w rozporządzeniu opisano warunki zdania egzaminu maturalnego w 2021 r. oraz uzyskania świadectwa dojrzałości, w tym uzyskania świadectwa dojrzałości przez absolwentów z lat ubiegłych.
Określone zostały również zasady przystąpienia do egzaminu maturalnego przez osoby kształcące się w szkołach wchodzących w skład Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Czytaj więcej:
1. Wymagania na egzaminach ósmoklasisty i maturalnym – rozporządzenie podpisane
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wymagania-na-egzaminach-osmoklasisty-i-maturalnym
2. Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów:
· ósmoklasisty (E8)
· maturalnego (EM)
· potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (EPKwZ)
· zawodowego (EZ)
· eksternistycznych (EE).
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 16 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- załącznik nr 2 zawierający wymagania egzaminacyjne na egzamin maturalny obowiązujące w 2021 r.
Matura 2022 r.
Podobnie jak w roku 2021, odbędzie się bez egzaminu ustnego, ale z obowiązkiem przystąpienia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Nowa matura 2023 r. – co się zmieni?
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informatory maturalne do egzaminu, który odbędzie się w 2023 r. – czytamy na Onet.pl. Dowiedz się na jakich zasadach będzie przeprowadzana tzw. nowa matura.
Obowiązkiem maturzysty będzie jak dotychczas przystąpienie do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Obowiązkowe odbędą też dwa egzaminy ustne z języka polskiego i z języka obcego.
ZDAWALNOŚĆ
Punktacja za maturę pozostanie również bez zmian. Zdana matura to uzyskanie co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych. Novum będzie otrzymanie co najmniej 30 proc. wyniku z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Ta sama zasada będzie dotyczyła egzaminów z języków obcych nowożytnych na poziomie rozszerzonym oraz przypadku dwujęzyczności.
USTNA MATURA Z J. POLSKIEGO
Od 2023 r. egzamin ustny z języka polskiego będzie polegał na losowaniu zestawu składającego się z dwóch, a nie jak dotychczas jednego zadania. Mają one sprawdzić umiejętność tworzenia przez ucznia wypowiedzi na określony temat, w tym wypowiedzi inspirowanej utworem literackim lub jego fragmentem albo innym tekstem kultury, w tym materiałem ikonograficznym lub jego fragmentem.
Zadania te będą jawne, a dyrektor CKE ogłosi stosowną listę do 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym przeprowadzany jest egzamin.
CZĘŚĆ PISEMNA
Zmiany nie ominą także części pisemnej egzaminu z języka polskiego, który obejmie dwa arkusze. Pierwszy to „język polski w użyciu” i „test historycznoliteracki”. Drugi to znane już maturzystom to wypracowanie, które ma być dłuższe i mieć co najmniej 400 wyrazów. Ponadto wypracowanie ma odnosić się do dwóch utworów literackich, w tym przynajmniej jednej lektury obowiązkowej oraz dwóch kontekstów np. kulturowego, historycznego, politycznego, społecznego.
Dodatkowo komisja wskazuje, że oddzielne sprawdzanie arkuszy przez dwie różne osoby ma zapobiec „naciąganiu” wyników.
CZAS TRWANIA EGZAMINÓW
Wydłuży się czas egzaminów pisemnych z niektórych przedmiotów.
Podstawowa matura z języka polskiego będzie trwać 240 minut, a rozszerzona 210 minut. Egzamin pisemny z matematyki zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym ma obejmować 180 minut.
Zmiany nie będą dotyczyć egzaminów pisemnych z: biologii, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z wiedzy o społeczeństwie, które nadal będą trwać po 180 minut.
Bibliografia/ Netografia:
Departament Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji i Nauki