W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki – w Roku 2017 ustanowionym uchwałą Sejmu RP z dn. 22.06.2016 r. Rokiem Tadeusza Kościuszki w Lokalnym Ośrodku Wiedzy i Edukacji LOWE CKZ i U Nr 3 odbyła się uroczystość „W HOŁDZIE TADEUSZOWI KOŚCIUSZCE W DWUSETNĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI BOJOWNIKA W WALKACH O WOLNOŚĆ”, w której uczestniczyli nauczyciele i słuchacze szkoły zaocznej LO i SP Nr 10.
Podczas uroczystości wystąpili zaproszeni Goście: płk Julian Michaś – Prezes Związku Piłsudczyków RP / Oddział Pomorski w Gdyni: W rocznicę 200-lecia śmierci wspomnienia o generale, majorze, pierwszym szlachcicu, wspomagającym chłopów polskich oraz p. Henryk Karpiński Dyrektor Fundacji Oświatowej im. gen. pilota Stanisława Karpińskiego, który wygłosił prelekcję Kościuszko w Ameryce.
Płk Julian Michaś zaprosił zebranych do wysłuchania debaty o Tadeuszu Kościuszce, którą przeprowadzili dr Jan Sałkowski i prof. Izabela Rusinowa podczas audycji radiowej Tadeusz Kościuszko nieskazitelny symbol polskości.
Wystąpienia Gości przeplatały wiersze o Tadeuszu Kościuszce Marii Konopnickiej i Artura Oppmana, czytane przez wicedyrektor Elżbietę Łysikowską i p. Alicję Wysocką.
Zebrani mieli okazję zapoznać się z książkami o niezłomnym bojowniku w walkach o niepodległość i naszym narodowym bohaterze, które udostępniła p. Alicja Wysocka.
Uroczystości towarzyszyła wystawa (ogólnodostępna w dniach 17.10. – 24.10. 2017 r. w Sali Kolegialnej budynku Centrum): Tadeusz Kościuszko – bojownik w walkach o niepodległość, którą zorganizowała p. Elżbieta Kubiak – Gęsior. Wystawa obejmowała także prywatne zbiory ppłk. Konstantego Siekierskiego – medalierskie i numizmatyczne, a także okolicznościowe pocztówki z początku XX w., poświęcone Tadeuszowi Kościuszce. Ppłk Konstanty Siekierski, który również gościł na naszej uroczystości już niejednokrotnie z wielką życzliwością udostępniał nam swoje zbiory przy okazji organizowania w CKZ i U Nr 3 okolicznościowych wystaw patriotycznych.
W Sali Kolegialnej, w której odbywała się uroczystość wyeksponowane zostały dwie repliki szabli z czasów kościuszkowskich, medalion z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki i portret Tadeusza Kościuszki – własność prywatna p. Jacka Krasnodębskiego.
Podczas prezentacji i oglądania wystawy odbywał się jednocześnie testowy Konkurs Międzyklasowy: Tadeusz Kościuszko – bojownik w walkach o niepodległość, przygotowany przez p. Mieczysława Lejkowskiego i p. Alicję Wysocką.
Członkowie Kapituły Jury – nasi Goście: p. Julian Michaś, p. Henryk Karpiński i p. Konstanty Siekierski ogłosili wyniki Konkursu:
I miejsce – Tadeusz Pietrzyk kl. III LO dz
II miejsce – Dawid Michałek kl. I LO z
III miejsce – Oliwia Lichosik kl. I LO z
Zwycięzcom Członkowie Kapituły Jury wręczyli nagrody książkowe, a wszystkim uczestnikom Konkursu Dyplomy i pamiątkowe gadżety. GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!
Na zakończenie uroczystości wszyscy wysłuchali wiersza Marii Konopnickiej Rok Kościuszkowski (1794) ze zbioru „Śpiewnik historyczny” z 1919 r., który przeczytała z patosem p. Alicja Wysocka.