W CKZ i U nr 3 w dniu 20.12.2017 r. odbyły się zajęcia edukacyjno – historyczne dla słuchaczy Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej dla Dorosłych szkoły dziennej na temat najnowszej historii Polski. Przeprowadził je p. Roman Stegart z Działu Informacji i Promocji NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego w przepięknie przygotowanej Sali Kolegialnej, w której bibliotekarz Elżbieta Kubiak-Gęsior w sposób odzwierciedlający Dni Grudnia 1970 i Sierpnia 1980 przedstawiła Gdyńskie i Wybrzeża drogi do Niepodległości w prezentowanej w miesiącach listopad / grudzień 2017 wystawie „PAMIĘĆ GRUDNIA”. W gablotach Sali zgromadziła żywe pamiątki historii: zdjęcia, ulotki, gazetki – Biuletyny Informacyjne Portowców „Solidarność” z 1981 r., książki, flagę Grudzień 1970 oraz prywatne eksponaty – pozyskane od słuchaczy Kolegium Miejskiego CKU w Gdyni.
Prowadzący spotkanie (w przededniu obchodów Roku Jubileuszu 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości) odniósł się do dat kolejnych buntów i zrywów polskiego społeczeństwa przeciwko władzy, PRL, komunistom, przynoszących różne efekty, jednak w konsekwencji układających się w cykl kryzysów politycznych i wydarzeń społecznych, które doprowadziły do demontażu systemu komunistycznego w Polsce. Jako kluczowe miejsca wskazał wydarzenia Grudnia’70 oraz Sierpnia ’80 w Trójmieście i Polsce.
Protest robotników w grudniu 1970 r. zakończył się największą tragedią w powojennej historii Polski. Robotnicy Wybrzeża zaprotestowali przeciwko wprowadzonej podwyżce cen żywności. 17 grudnia br. minęła 47. rocznica „Czarnego czwartku” w Gdyni. Tego dnia 1970 r. ok. godz. 6.00 rano wojsko otworzyło ogień w stronę robotników, podążających do stoczni i portu. Zginęło 18 osób.
Grudzień 1970 legł u korzeni Sierpnia 1980, kiedy fala strajków i zawartych porozumień przyczyniła się do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
Kolejne fakty historyczne, które omówił p. Roman Stegart dotyczyły stanu wojennego w Polsce, który trwał od 1981 r. do 1983 r. Został wprowadzony przez Wojciecha Jaruzelskiego oraz władze komunistyczne PRL-u, by zahamować aktywność społeczeństwa pragnącego zmiany ustroju państwa.
Rok 1988 to kolejna fala strajków, jakie wybuchły w polskich zakładach i przedsiębiorstwach i pośrednio doprowadziły do podjęcia próby porozumienia władz komunistycznych i opozycji w ramach Okrągłego Stołu, czego skutkiem była transformacja ustrojowa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Dopiero w kwietniu 1990 r. zniesiono cenzurę, a w maju rozwiązano Służbę Bezpieczeństwa. Proces odzyskiwania niepodległości i odbudowy demokracji symbolicznie zakończyło wycofanie w 1993 r. ostatnich jednostek armii rosyjskiej z terytorium Polski.
Pan Roman Stegart – uczestnik przedstawianych wydarzeń przy okazji przywołał własne przykre wspomnienia i doświadczenia z tego okresu.
Obecnych na spotkaniu bardzo zaciekawiły udostępnione słuchaczom (patrz: zdjęcia) przez naszego Gościa do wglądu różne dokumenty (oryginały lub kopie) – świadectwa omawianych wydarzeń historycznych: ulotki, komunikaty, ocenzurowane karty świąteczne, kartki żywnościowe, stemple z obozów internowań, zezwolenia na zmianę miejsca pobytu w czasie obowiązywania stanu wojennego, obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa, gazetki Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni: „Kadłub”, albumy ze zdjęciami obrazującymi wydarzenia tamtych lat m. in. „Świadectwa Polska po 13 grudnia w fotografii”, „Pomniki pamięci ofiar Grudnia ‘70”, książki m. in. zapiski Macieja Poleskiego „Z więzienia”.
Nigdy dość przypominania i mówienia o wydarzeniach, które stały się kamieniem milowym w naszych najnowszych dziejach. Wiedza nieutrwalana często ginie. Podtrzymywanie pamięci o naszej historii jest ważnym elementem tożsamości Gdyni, Gdańska, Pomorza, Polski, o czym na co dzień pamięta dyrekcja, bibliotekarz oraz pedagodzy szkół CKZ i U Nr 3 w Gdyni.
Na zakończenie dyrektor Barbara Latocha z wicedyrektorem Elżbietą Łysikowską podziękowała p. Romanowi Stegart za „żywą” lekcję historii i przypomnienie młodym ludziom, żyjącym w niepodległym, demokratycznym państwie, że nie zawsze tak było i należy zachować pamięć o tych, którzy poświęcili się i ponieśli ofiary, abyśmy obecnie mogli cieszyć się wolnością.
Uzupełniając daty „żywej historii” słuchacze wszystkich roczników Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej obejrzeli w Sali Kolegialnej projekcje filmu w reżyserii Antoniego Krauzego „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, które odbyły się w grudniu br. na lekcjach języka polskiego i historii.