INFORMATOR Egzaminu próbnego 8-klasisty 2021
Marzec 13, 2021
- 17 marca (środa), godz. 9:00 – język polski
- 18 marca (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
- 19 marca (piątek), godz. 9:00 – język obcy nowożytny
INFORMATOR PRZED EGZAMINEM 8 – klasisty 2021
Słuchacze Szkoły Podstawowej dla Dorosłych – CKZiU nr 3 w Gdyni
Informuję Państwa,
iż Rada Pedagogiczna CKZiU nr 3 podjęła decyzję o przeprowadzeniu testów diagnostycznych egzaminu próbnego 8-klasisty 2021. Dla Państwa zakwitły pierwsze wiosenne kwiaty – przebiśniegi, zostanie więc przeprowadzony egzamin w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas głównego egzaminu ( godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez słuchaczy, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi). Testy diagnostyczne zostaną przeprowadzone od 17 do 19 marca br., zgodnie z poniższym harmonogramem:
17 marca br. (środa), godz. 9:00 – język polski
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.
- Czas trwania: 120 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów(5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym:
część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok.50 %. zadań otwartych), część 2: wypracowanie – 20 pkt. - Temat wypracowaniado wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
- W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowejspełniającej warunki tematu.
18 marca br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii).
- Czas trwania: 100 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów(5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
- Liczba zadań otwartych: 4(w latach 2019–2020: 6).
19 marca br. (piątek), godz. 9:00 – język obcy nowożytny
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
- Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2.
- Czas trwania: 90 minut.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów(5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte.
- Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.
Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Test diagnostyczny w zakresie poziomu przygotowania słuchaczy do egzaminu ósmoklasisty zostanie przeprowadzony wyłącznie w celu informacyjnym (tzn. umożliwienia Państwu kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany słuchacz opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Diagnoza zostanie przeprowadzona z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego!
Przypominam Państwu, że w 2021 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki. Zmianie – w stosunku do egzaminów w latach 2019–2020 – ulegnie również liczba punktów, jaką można uzyskać za rozwiązanie zadań w danym arkuszu egzaminacyjnym. Wszystkie szczegóły dotyczące egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów są dostępne w aneksach do informatorów o egzaminie ósmoklasisty zamieszczonych 1.marca 2021r. na stronie internetowej CKZiU nr 3 https://ckziunr3.pl/matury/aneksy-wszystkich-informatorow-o-egzaminie-maturalnym-egzaminie-osmoklasisty-2021-roku/ oraz na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/informatory/
W imieniu dyrektora CKE w Warszawie dr Marcina Smolika informuję, iż:
szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE www.cke.gov.pl oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. Słuchacze, rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:
- informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, w tym aneksy do informatorów zawierające wymagania egzaminacyjne obowiązujące w roku szkolnym 2020/2021 https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/informatory/
- przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów
- arkusze próbnych egzaminów ósmoklasisty z ubiegłych lat
- arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r. i 2020 r.
- osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych
- filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.
Pragnę również zwrócić Państwa uwagę na to, że zadania w teście diagnostycznym mogą dotyczyć zagadnień lub lektur obowiązkowych nieomawianych na lekcjach do połowy marca br. Może stać się to przyczyną ewentualnych trudności w rozwiązywaniu niektórych zadań w teście. W takiej sytuacji istnieje możliwość powrotu do nierozwiązanych zadań po realizacji danego zagadnienia na zajęciach lekcyjnych!.
PRZYDATNE ZALECENIA skorzystania z w/w zasobów CKE
1. Komunikaty na stronie OKE Gdańsk – OKE Gdańsk – Komunikaty
Informacją dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 17 lutego 2021 r. dotyczącą testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty
2. Na stronie OKE w Gdańsku znajdziesz: https://www.oke.gda.pl/index.php?page=egzamin-osmoklasisty
- Informacje o egzaminie ósmoklasisty
- Komunikaty
- Załączniki do informacji o egzaminie ósmoklasisty
- Załączniki OKE
- Arkusze egzaminacyjne
- Informatory
- Informacja o przetwarzaniu danych osobowych
- System obsługi egzaminu ósmoklasisty SIOEO
3. Na stronie OKE w Gdańsku możesz zapoznać się z n/w materiałami: https://www.oke.gda.pl/index.php?page=arkusze-egzaminacyjne-5
- Arkusze egzaminacyjne egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2020 roku
- Próbny egzamin ósmoklasisty – 2020 r.
- Zadania powtórkowe VIII klasa – rok 2020
- Arkusze egzaminacyjne egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 roku
- Arkusze pokazowe – grudzień 2018 r.
Materiały
- Prezentacja – wymagania na egzaminach ósmoklasisty i maturalnym
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
- Uzasadnienie do rozporządzenia
- Załącznik nr 1 – wymagania egzaminacyjne dotyczące egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021
Video
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wymagania-na-egzaminach-osmoklasisty-i-maturalnym
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 16 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
załącznik nr 1 zawierający wymagania egzaminacyjne na egzamin ósmoklasisty obowiązujące w 2021 r.,
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wymagania-na-egzaminach-osmoklasisty-i-maturalnym
Barbara Latocha
dyrektor CKZiU nr 3 w Gdyni