W dniach 11-13 lipca 2020r. „Dar Pomorza” obchodził 90-lecie służby pod biało-czerwoną banderą dostojnie, jak na Jubilata przystało: w gali banderowej z wieczorną iluminacją, okolicznościową wystawą i wieczornym koncertem szant!
https://gdansk.tvp.pl/48953320/dar-pomorza-juz-90-lat-pod-polska-bandera
W naszym mieście 90 lat temu odbył się chrzest i poświęcenie nowego żaglowca Szkoły Morskiej w Gdyni. Za następcę wysłużonego „Lwowa” zakupiono przez Pomorski Komitet Floty Narodowej m.in. z datków społecznych zainicjowanych przez Ligę Morską i Rzeczną fregatę „Prinzess Eitel Friedrich”. Po gruntownym remoncie dla upamiętnienia ofiarności Pomorzan jednostce nadano imię „Dar Pomorza”. Dokładnie w dniu 13 lipca 1930 roku „Dar Pomorza” stanął na gdyńskiej redzie, gdzie odbyły się uroczystości poświęcenia fregaty przez biskupa ds. morskich Stanisława Okoniewskiego. Rodzicami chrzestnymi zostali żona ministra rolnictwa Maria Janta – Połczyńska i minister przemysłu i handlu Eugeniusz Kwiatkowski. „Uroczystość miała polityczny charakter i była manifestacją polskiej suwerenności nad Bałtykiem. Przekazanie statku do służby było reakcją przeciwko coraz bardziej agresywnym ruchom władz Niemiec i Wolnego Miasta Gdańska. Pierwotnie planowano podnieść banderę na żaglowcu trzy dni wcześniej i połączyć chrzest „Daru Pomorza” z 520 rocznicą Bitwy pod Grunwaldem. Chciano też uniknąć feralnej „13” jako daty uroczystości: przesądni generał Mariusz Zaruski i kapitan Konstanty Maciejewicz przewidywali najgorsze dla nowego statku. Feralne przewidywania się nie spełniły, a pechowa 13 okazała się szczęśliwa dla żaglowca, na którego pokładzie wyszkoliło się na nim blisko czternaście tysięcy marynarzy. Przy okazji poświęcenia statku przekazano załodze, od kobiet Pomorza, dwa komplety posrebrzanych sztućców oraz bogato haftowaną banderę z godłem Pomorza – Gryfem Pomorskim. Niemalże od razu po uroczystości podniesienia bandery rozpoczęto szkolenie na „Darze Pomorza”. 16 lipca zamustrowano na statek 40 kandydatów Szkoły Morskiej i już dziesięć dni później żaglowiec wyruszył w swą pierwszą podróż do Bergen”.
W dniu 4 lipca 1982 roku „Dar Pomorza” zakończył służbę i do dziś pełni funkcję statku – muzeum.
Dnia 13 lipca 2020 r. podczas rekonstrukcji chrztu „Daru Pomorza”, który odbył się dokładnie 90 lat temu, na maszt została wciągnięta przez kapitana „Daru Pomorza” kpt. Zbigniewa Nadolskiego nowa bandera – wcześniej poświęcona przez o. Edwarda Pracza Duszpasterza Ludzi Morza w Gdyni. Kapituła Wyróżnień ZG LMiR przyznała i przekazała „Darowi Pomorza – kolebce polskich kapitanów i nawigatorów za zasługi na rzecz polskiego szkolnictwa morskiego do lat 80″ najwyższe odznaczenie Ligi Morskiej i Rzecznej Krzyż „Pro Mari Nostro”. W uroczystościach udział wzięli m.in. Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni , dr Rober Domżał – dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, przedstawiciele Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej z prezesem kpt. ż.w. dr Andrzejem Królikowskim. Panie Dorota Arciszewska-Mielewczyk – prezes Zarządu Polskich Linii Oceanicznych i Aleksandra Mietlicka – prezes Dalmor SA oraz Barbara Latocha – dyrektor CKZiU nr 3 w Gdyni/prezes LMiR o/ Gdyni. Także przedstawiciele Akademii Marynarki Wojennej komendant kontradmirał dr inż. Czesław Dyrcz, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Tomasz Miegoń oraz przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni m.in.Leszek Stromski i przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza.
Na pokładzie „Daru Pomorza” w roku 2000 dyrektor CKZiU nr 3 Barbara Latocha zainaugurowała działalność Ligi Morskiej i Rzecznej Oddziału Gdyni, działającej nieprzerwanie do dziś, kontynuatorki – w grudniu 1980 roku na II Kongresie Kultury Morskiej w Gdyni reaktywowanej Ligi Morskiej. Została też wybrana Prezesem Oddziału Gdyni LMiR. Oddział Gdyński LMiR w dniu 10 lutego 2009 r. w 92. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem w Pucku nagrodzony został Krzyżem „Pro Mari Nostro” najwyższym honorowym odznaczeniem przyznawanym przez Ligę Morską i Rzeczną odebranym przez prezesa Oddziału Gdyni Barbarę Latocha z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Za główne cele działań LMiR Oddział Gdyni przyjęła i realizuje cele statutowe:
- kształtowanie i stałe rozwijanie świadomości morskiej społeczeństwa polskiego jako jednej z podstaw bytu narodowego,
- kształtowanie w społeczeństwie, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży, zrozumienia roli i znaczenia szeroko rozumianej gospodarki wodnej, żeglugi morskiej i śródlądowej oraz ochrony środowiska, formowanie wzorów pożądanych osobowości jako jedno z zadań edukacji morskiej,
- działanie na rzecz rozwoju kultury morskiej, w tym sztuki i literatury marynistycznej,
- propagowanie tradycji polskiej marynarki wojennej i handlowej oraz umacnianie patriotycznych postaw społeczeństwa i rozwoju gospodarczego wód polskich,
- współdziałanie w ochronie naturalnego środowiska morskiego i wodnego,
- inspirowanie, wspomaganie i prowadzenie wszechstronnej współpracy Polaków zamieszkałych za granicą i Polonii z Rzeczypospolitą Polską zwłaszcza w takich dziedzinach jak oświata, turystyka i sport, upowszechnianie w środowiskach polskich poza granicami kraju i polonijnych wiedzy o Polsce i jej dokonaniach w gospodarce morskiej, turystyce i sportach wodnych.
- podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
- upowszechnianie kultury fizycznej i turystyki wodnej, uprawiania sportów, oraz organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży,
- podejmowanie działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.
- podejmowanie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych,
- podejmowanie działalności na rzecz porządku i bezpieczeństwa oraz przeciwdziałanie patologiom społecznym,
- upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy i umiejętności na rzecz obronności Rzeczypospolitej Polskiej,
- promowanie działalności społecznej wspomagającej rozwój gospodarczy Polski w oparciu o walory morza oraz rzek i jezior.
W imieniu LMiR i Narodowego Muzeum Morskiego, zachęcam słuchaczy i absolwentów do spaceru Molem Południowym i obejrzenia iluminacji, która będzie pojawiała się na Białej Fregacie przez okres wakacyjny – po zapadnięciu zmroku.
Barbara Latocha
Prezes LMiR Oddział Gdynia
fotografie: Sławomir Lewandowski PORTALMORSKI.PL
harmonogram obchodów i uroczystości:
https://zeglarski.info/artykuly/dar-pomorzaobchodzi-90-lecie-sluzby-dla-polski/
https://www.nmm.pl/aktualnosci/dar-pomorza-symbol-ikona-kolebka