Podczas trwającego w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych słuchacze i nauczyciele Kolegialnego Klubu Filmowego CKZiU nr 3 skorzystali z udziału w proponowanym przeglądzie filmów: „Lotna”, „Westerplatte”, „Orzeł” – trzech wybitnych reżyserów polskich w osobach: Stanisława Różewicza, Andrzeja Wajdy i Leopolda Buczkowskiego. Proponowany przegląd upamiętnił 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Szczególne Podziękowanie kierujemy
do Pani Moniki Rohde
Zastępcy Kierownika Kina GDYŃSKIEGO CENTRUM FILMOWEGO
za dokonanie błyskawicznej rezerwacji grupowej www.gdynskiecentrumfilmowe.pl
Słuchacze, dyrektor CKZiU nr 3 w Gdyni ckziunr3.pl
Leonard Buczkowski. Fot. PAP/CAF/M. Szyperko
Największą frekwencję wśród słuchaczy zyskał film „Orzeł” z roku 1958 w reżyserii Leopolda Buczkowskiego, którego pierwsza projekcja odbyła się 60. lat temu,7 lutego 1959 r. w gdańskim kinie „Leningrad”. Fabuła opowiada historię brawurowej ucieczki polskiego okrętu podwodnego z internowania w Tallinie, i przedarcia się przez cieśniny duńskie do Anglii jesienią 1939 r. Dwanaście lat później w 1971 r. w miesięczniku „Kino” krytyk Jerzy Peltz nazwał „Orła” „jednym z najpiękniejszych filmów Leonarda Buczkowskiego, szczytowym osiągnięciem wojenno-przygodowego nurtu w jego twórczości”. Przypomniał, że zamysł realizacji filmu o bohaterskiej załodze polskiego okrętu podwodnego, który przełamał w 1939 roku niemiecką blokadę na Bałtyku i dotarł poprzez cieśniny duńskie do Anglii – narodził się wkrótce po klęsce wrześniowej, gdy Leonard Buczkowski przebywał na Węgrzech.
Projekcja na 44. FFF w Gdyni poprzedzona została prezentacją, przygotowaną przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, w którego sali audytoryjnej mieliśmy okazję oglądać projekcję. Zaprezentowanie kulis realizacji filmu wyjaśniło widzom, w jakim stopniu obraz filmowy zachował wierność historycznym realiom. Wykorzystano kadry z filmu, archiwalne fotografie i dokumenty, były też odniesienia do zbiorów muzealnych – jako, że w zasobach Muzeum MW zachowane są zabytki związane z „Orłem”, między innymi szabla oficerska i bojowe odznaczenia dowódcy okrętu, Jana Grudzińskiego. Muzeum eksponuje na co dzień armaty z ORP „Sęp” – okrętu bliźniaka „Orła” – które także „odegrały swoje role” w filmie.
www.gdynskiecentrumfilmowe.pl
https://dzieje.pl
ckziunr3.pl