„Alternatywka” młodzieżowym słowem roku 2019
Czwarta edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku dobiegła końca. Kapituła plebiscytu w składzie: Marek Łaziński (UW), Bartek Chaciński (Polityka), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Anna Ewa Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), na podstawie liczby oddanych głosów na Młodzieżowe Słowo Roku 2019 wybrała rzeczownik: ALTERNATYWKA, rozumiana jako „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”.
W świadomości Polaków funkcjonuje już od dawna – Alternatywka jest kobietą! Kolorowe włosy, depresyjne zachowanie, zblazowany wyraz twarzy – to główne cechy rosnącej w siłę subkultury. Kim jest jej przedstawicielka?
Za „wzór” alternatywki uznawana jest amerykańska wokalistka Billie Eilish (Getty Images)
„Alternatywka” pobiła trendującą na koniec roku „jesieniarę”, zdeklasowała też „madkę”. I chociaż słowo pojawiło się w obiegu dopiero wiosną bieżącego roku, można odnieść wrażenie, że osoby reprezentujące ten styl bycia są popularne od lat.
– Przewaga „alternatywki” nad innymi zgłoszeniami nie była tak druzgocąca, jak w ubiegłym roku słowa „dzban„. W tym roku typy były dużo bardziej rozłożone. Chociaż faktem jest, że zainteresowanie konkursem było jeszcze większe niż w roku ubiegłym. Patrząc na zgłoszenia możemy twierdzić, że plebiscyt zdecydowanie też spełnia założenia młodzieżowego – mówił Bartek Chaciński, dziennikarz zasiadający w jury konkursu PWN.
Na podstawie liczby oddanych głosów kapituła plebiscytu uznała, że Młodzieżowym Słowem Roku 2019 został rzeczownik: ALTERNATYWKA, jako „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”.
Drugie miejsce zajął rzeczownik JESIENIARA, czyli „miłośniczka jesieni”.
Trzecie miejsce zajął rzeczownik ELUWINA powitanie, efekt przekształcenia słowa: halo/elo.
Budowa słowa wskazuje, że alternatywką jest przede wszystkim kobieta. Czy w takim razie mężczyźni są z tej subkultury wykluczeni?
– „Alternatywka” jest po prostu formą podstawową tego wyrazu. Ma swoje ekwiwalenty męskie, czyli „aternatyw” i „alternator”, jest to jednak głównie określenie dziewcząt – twierdzi Chaciński.
Na stronie internetowej PWN zostały wyróżnione 3 definicje słowa ALTERNATYWKA:
Definicja 1: dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach,
Definicja 2: dziewczyna nie utożsamiająca się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego,
Definicja 3: dziewczyna, która ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu.
Przypominam też, że Młodzieżowymi Słowami lat ubiegłych były: roku 2018 DZBAN, roku 2017 – XD, a 2016 roku – SZTOS
Pełne wyniki znajdziecie na stronie:
https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/Rozstrzygniecie-plebiscytu;202299.html
Zobaczcie też komentarze językoznawcy:
https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/Komentarze-jezykoznawcy;202300.html
O czym informuje WASZ POLONISTA
Więcej:
https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Alternatywka-i-jesieniara-co-to-znaczy-i-kto-to-jest-DEFINICJA
https://kobieta.wp.pl/alternatywka-mlodziezowym-slowem-roku-w-swiadomosci-polakow-jest-juz-od-dawna-6453819988055681a
https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/Rozstrzygniecie-plebiscytu;202299.html